Podwyższenie kapitału w spółce z o.o. - jak go dokonać i z czym się wiąże?

2020-12-30 11:00:21

Początkowo ustanowiony kapitał zakładowy spółki z o.o. może ulegać zmianom. Proces podwyższenia kapitału w dużej mierze zależy od postanowień umowy spółki. To właśnie od umowy zależy, czy podwyższenie musi być dokonane poprzez sporządzenie aktu notarialnego czy też wystarczy sama uchwała. Należy także pamiętać o formalnościach. Jak więc dokonać podwyższenia kapitału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Kapitał zakładowy w spółce z o.o.

Kapitał zakładowy składa się z wkładów wspólników. Wkłady mogą przyjmować charakter pieniężny, jak i niepieniężny, np. w postaci nieruchomości. Dla każdego rodzaju spółek ustawodawca przewidział w Kodeksie spółek handlowych minimalną wartość kapitału zakładowego. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ta wartość wynosi 5 tysięcy złotych. Wartość kapitału konkretnej spółki musi zostać określona w umowie spółki i musi być pokryta już w momencie rejestracji. Oznacza to, że wspólnicy muszą przenieść własność wkładów przed wystąpieniem z wnioskiem o rejestrację.

Zmiana kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Określony w umowie spółki kapitał może ulegać zmianom. Wspólnicy mogą w każdej chwili zmienić początkowa wysokość – zarówno przez podwyższenie jak i obniżenie kapitału. Trzeba jednak pamiętać, że minimalny próg wyznaczony w ustawie musi być zachowany. Podwyższenie kapitału może odbyć się poprzez zmianę umowy spółki (tryb formalny) lub poprzez podwyższenie na podstawie dotychczasowych rozstrzygnięć umowy (tryb nieformalny). Na pokrycie podwyższonego kapitału mogą być wniesione wkłady pieniężne lub niepieniężne.

Podwyższenie kapitału przez zmianę umowy spółki

Zdarza się, że umowa spółki nie zawiera postanowień dotyczących podwyższenia kapitału zakładowego. Gdy wspólnicy postanowią, że kapitał powinien zostać podwyższony, koniecznością staje się zmiana umowy. Wówczas przekształceniu ulegają przede wszystkim postanowienia odnoszące się do wysokości kapitału zakładowego oraz liczby udziałów. Jeśli podwyższenie odbywa się również poprzez zwiększenie nominalnej wartości istniejących już udziałów, to również ta część ulega modyfikacji. W celu zmiany umowy wspólnicy podejmują uchwałę. Trzeba jednak pamiętać, że uchwała ta wymaga zachowania formy aktu notarialnego oraz wpisu do rejestru. Podjęcie decyzji o podwyższeniu kapitału zakładowego nie wymaga jednomyślności, ponieważ do jej podjęcia potrzeba większości 2/3 głosów.

Podwyższenie kapitału bez zmiany umowy spółki

Podwyższenie kapitału spółki może być także dokonane bez zmiany umowy spółki. Aby dokonać podwyższenia w trybie nieformalnym muszą być spełnione określone warunki. Przede wszystkim umowa spółki musi wyraźnie przewidywać, że podwyższenie kapitału zakładowego nie wymaga zmiany samej umowy. Dodatkowo umowa powinna przewidywać maksymalną wartość podwyższenia kapitału bez konieczności zmiany umowy, a także termin w jakim można jej dokonać. Należny jednak pamiętać, że zarówno przewidziane kwoty jak i terminy muszą być realne oraz nieodległe czasowo. Istotną tej procedury jest to, że zmiana ta może być dokonana bez udziału notariusza. Podwyższenie kapitału działa na korzyść zarówno samej spółki, jak i jej potencjalnych wierzycieli, dlatego też ustawodawca zdecydował się na uproszczenie tego procesu. Podwyższenie odbywa się poprzez podjęcie uchwały przez wspólników.

Sposoby podwyższenia kapitału zakładowego

Podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest wniesienie do spółki wkładów na podwyższony kapitał. Oznacza to, że wartość nominalna udziałów może zostać podwyższona lub tworzy się zupełnie nowe udziały. Zastosowanie zwiększenia wartości nominalnej udziałów nie wyklucza utworzenia nowych. Ilość udziałów musi jednak zgadzać się z postanowieniami umowy spółki. Jeśli stanowi ona, że każdy wspólnik może mieć tylko jeden udział, to utworzenie nowych będzie się wiązało z dołączeniem nowego wspólnika. Umowa może jednak pozwalać na posiadanie przez wspólnika więcej niż jednego udziału. Drugi sposób dotyczy przepisania środków z kapitału zapasowego lub rezerwowego do kapitału zakładowego. Wspólnicy mogą więc podjąć uchwałę, dzięki której podwyższą kapitał zakładowy przez lokację środków pieniężnych utworzonych z zysku. To właśnie zysk jest tutaj kluczowy – przez przepisanie można przenieść środki pochodzące jedynie z zysku spółki, które nie zostały podzielone wcześniej pomiędzy wspólników i ulokowano je w kapitale zapasowym lub rezerwowym.  

Obowiązki związane z podwyższeniem kapitału

Bardzo ważnym krokiem w procesie podwyższania kapitału zakładowego jest zgłoszenie zmiany do właściwego sądu rejestrowego. Taki wymóg jest stawiany bez względu na formę dokonania podwyższenia. Zgłoszenia należy dokonać na przeznaczonych do tego formularzach, a także dołączyć odpowiednie załączniki. Istotą zgłoszenia podwyższenia kapitału zakładowego do KRS jest to, że podwyższenie następuje nie z chwilą podjęcia uchwały, a z chwilą wpisania podwyższenia do rejestru. Bez zgłoszenia nie następuje więc podwyższenie kapitału zakładowego.

 

Źródła:

Kategorie

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

e-LAW Sp. z o.o.

ul. Wolności 330
41-800 Zabrze